Pozycjonowanie strony, czyli jak zwiększyć widoczność w sieci?

Odpowiedź na to pytanie powinna znać każda osoba, która prowadzi biznes internetowy. Podstawą sprzedaży internetowej jest generowanie ruchu na naszej stronie. Możemy robić to oczywiście na różne sposoby, zaczynając od ruchu płatnego przez google ads przez przekierowania z innych portali, jak na przykład media społecznościowe, a kończąc na ruchu organicznym, czyli tym wynikającym z wyszukiwania wpisywanym w przeglądarkę zapytań, których wynik pozbawiony jest straszącego znaczku “reklama”.

Po co nam wysoka pozycja wyszukiwania w internecie?

raport analyticsW eterze krąży kąśliwa uwaga, że jeśli strona nie znajduje się na pierwszej stronie wyszukiwania google, to nie istnieje. Nie jest to oczywiście 100% prawda jednak, znaczna część użytkowników internetu kończy wyszukiwania na właśnie pierwszej stronie, a oczywiście największą klikalność mają pierwsze 3 wyniki. Działania mające na celu podniesienie naszej widoczności nazywa się prosto, pozycjonowaniem lub czasem niezupełnie poprawnie SEO.

Co wpływa na widoczność naszego portalu w internecie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, większość firm zajmująca się dziedziną Seo swoją wiedzę czerpią na podstawie nielicznych informacji dostarczanych przez Google oraz na doświadczeniu i sprawdzaniu reakcji na dokonane zmiany.

Przed 2011 rokiem bardzo popularną metodą pozycjonowania była wymiana linków. W dużym uproszczeniu, im większa ilość linkujących do nas “wartościowych” domen, tym więcej daje nam to punktów, wpływającym na pozycję naszego serwisu. Dlaczego przed 2011? Otóż, w tym roku gigant wyszukiwarek wprowadził algorytm Panda, który zwrócić miał uwagę na treści zawarte na naszych stronach, a rok później Pingwin, który karać miał strony “nieuczciwie” pozycjonowane.

Więc wracając do pytania, co wpływa na naszą widoczność?

komputer png1. Linkowanie

Linkowanie oczywiście dalej ma znaczenie, zarówno wewnętrzne (w obrębie tej samej domeny) jak i zewnętrzne (z innych domen do naszej), ale musi być to linkowanie naturalne z pozycji użytkowników serwisów, przykład, gdy na firmowym blogu mówimy o zdjęciach z niedawno prowadzonego szkolenia i pod anchorem zdjęcia dajemy link do galerii.

2. Prędkość ładowania strony.

Wydawać się to może zupełnie niezwiązane z wyszukiwaniami w internecie, jednak to jak szybko wczytuje się nasza strona wpływa na jej odbiór przez użytkowników oraz na wskaźnik odrzuceń, który wpływa na wartość naszej strony.

3. Atrybuty Title oraz Description

Należy pamiętać, że jakość naszej strony oceniają odpowiednio zaprogramowane boty, więc pomoc im w wyszukaniu odpowiednich informacji jest wskazana, te dwa atrybuty mówią zarówno użytkownikom jak i botom, co znajdą na naszej stronie

4. Słowa kluczowe i nagłówki

Frazy kluczowe, czyli konkretne zapytania użytkowników wyszukiwarek, abyśmy mogli być widoczni na dane zapytania, to oczywistym jest, że odpowiedź na te pytania muszą znajdować się na naszym serwisie. Najlepiej odpowiednio wyróżnione w poukładanych nagłówkach lub wyróżnione kursywą czy też pogrubieniem.

5. Mapa strony i plik robots.txt

Jak wspominaliśmy wcześniej, stronę naszą ocenia skomplikowany algorytm. Wgranie pliku robots.txt i zamieszczenie w nim mapy witryny może wpłynąć pozytywnie na nasz wynik wyszukiwania, ponieważ łatwiej wcześniej wymienionym botom odpowiednio zaindeksować nasz serwis.

6. Przekierowania 301

Jeśli adres naszego serwisu zaczynał się wcześniej na http:// a teraz jest to bezpieczniejsze https:// niezbędne jest zrobienie odpowiedniego przekierowywania użytkowników serwisu. Dlaczego? Otóż, boty google przechodząc przez naszą stronę raz na http, a raz https może potraktować ją na zasadzie duplikatu co bardzo negatywnie wpłynie na jej widoczność.

Czy są jeszcze inne czynniki wpływająca na pozycjonowanie serwisu?

Oczywiście, że czynników, które wpłynąć mogą na pozycjonowanie jest znacznie więcej, Gigant nigdy nie ujawnił wszystkich. Dlatego jeśli nie mamy dostatecznie dużo czasu i wiedzy na prowadzenie własnych badań, najlepiej zaufać specjalistom SEO, sprawdzając wcześniej ich referencje.